Ka nisur Konventa e parë Kombëtare e Partisë së Lirisë ku do të zgjidhen edhe forumet e reja drejtuese të Partisë. Konventa Kombëtare në zbatim të vendimeve të Komitetit Organizator do të miratojë disa ndryshime statutore, programin politik të partisë si dhe zgjedhjen e anëtarëve të Komitetit Drejtues Kombëtar.

Pas fjalës së mbajtur nga Silva Caka, është bërë edhe votimi e më pas miratimi i ndryshimeve statutore.

PL ka miratuar gjithashtu edhe Rezolutën që në thelb ka referendumin. Rezoluta është prezantuar nga sekretari i Përgjithshëm i PL, Tedi Blushi.

Rezoluta shprehet se në kushtet kur qeverisjet bllokojnë llogaridhënien dhe uzurpojnë të gjitha pushtetet duke dhunuar votën e lirë, qytetarët kanë vetëm një mënyrë demokratike që të shprehin sovranitetin e tyre: referendumin!

Kujtojmë se Kryetari i partisë së Lirisë Ilir Meta ka shpërndarë dje në rrjetin social TikTok një video me të rinj ku ka lajmëruar për mbajtjen e Konventës Kombëtare Zgjedhore të Partisë së Lirisë.

Meta paralajmëroi se do të diskutohet e merren vendime të rëndësishme për vendin.

“Nesër (sot) do të takohemi në Konventën Kombëtare Zgjedhore të Partisë së Lirisë, në mënyrë që të diskutojmë e të marrim vendime të rëndësishme për Shqipërinë që u përket të rinjve”, tha Meta.

Axhenda
Rezoluta e Referendumit (Tedi Blushi)

Fjala e Kryetarit
Fjala e KQZ dhe shpallja e fillimit të votimit për Kryetarin dhe Komitetin Drejtues Kombëtar. (Altin Kaziaj)
Paraqitja dhe Aprovimi i Programit Politik. (Edmond Haxhinasto)
Fjalë të tjera dhe delegatë që i drejtohen Konventës.
KQZ më pas bën deklaratë për shtyp për rezultatet e votimit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb