Të paktën shtatë fëmijë u vranë pasi një bombë në anë të rrugës shpërtheu në Sirinë jugperëndimore.  Në këtë zonë rreth 100 njerëz kanë humbur jetën këtë vit në incidente të ndryshme, raportuan media shtetërore dhe një monitor i luftës.

Mbetet e paqartë se kush e vendosi bombën në fshatin verior të provincës Daraa të goditur nga konflikti, e cila shtrihet midis Jordanisë dhe Lartësive të Golanit të pushtuara nga Izraeli. Forcat qeveritare siriane të mbështetura nga Rusia dhe aleatët e tyre pushtuan qytetin dhe provincën e Daraa nga forcat opozitare në vitin 2018.

Agjencia shtetërore siriane e lajmeve Sana, duke cituar një zyrtar të paidentifikuar të policisë në Daraa, fajësoi grupet militante, të cilat janë ende aktive në zonë.

Por vëzhguesi i luftës me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut akuzoi një milici pro-qeveritare për vendosjen e bombës në një tentativë për vrasje, pa dhënë detaje të mëtejshme. Ai thotë se të paktën tetë fëmijë janë vrarë.

Sana raportoi për dy të plagosur të tjerë nga shpërthimi.

Qyteti Daraa njihej si djepi i kryengritjes siriane në vitin 2011, e cila u shndërrua në një luftë gjithëpërfshirëse, tashmë në vitin e saj të 14-të.

Në vitin 2018, pasi Daraa u rimor nga qeveria dhe aleatët e saj, Moska ndërmjetësoi një marrëveshje pajtimi me grupet rebele që i la ata në krye të sigurisë në disa zona, nën mbikëqyrjen ruse.

Përpjekja unike e pajtimit ishte një mënyrë për Moskën për të lehtësuar shqetësimet e Izraelit për milicitë e mbështetura nga Irani që po afroheshin me kufijtë e saj dhe Jordanisë, e cila ka një pikë kyçe kufitare aty pranë.

Megjithatë, një kryengritje e armatosur ka vazhduar.

Observatori tha se bombardimi është incidenti i 83-të i sigurisë në Daraa që ka dokumentuar në vitin 2024 deri më tani, i cili ka çuar në vdekjen e 100 njerëzve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: