Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, u ka bërë thirrje të gjitha palëve që të shmangin përshkallëzimin e mëtejshëm në Lindjen e Mesme.

Deklarata e tij vjen pas sulmeve të SHBA-së ndaj grupeve të lidhura me Iranin në Siri dhe Irak.

“Të gjithë duhet të përpiqen të shmangin që situata të përshkallëzohet”, tha Josep Borrell në një takim të ministrave të jashtëm të BE-së në Bruksel.

Borrell nuk iu drejtua drejtpërdrejt sulmeve të SHBA-së, por përsëriti një paralajmërim se Lindja e Mesme ishte “një kazan që mund të shpërthejë”.

“Të gjithë duhet të përpiqen të shmanget një përshkallëzim”, shtoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: