Një makinë bombë në qytetin verior sirian të Afrinit të hënën vrau gjashtë persona, përfshirë të paktën një luftëtar rebel të mbështetur nga Turqia, tha një monitorues i luftës.

Një gazetar i AFP pa anëtarët e mbrojtjes civile duke lyer mbetjet e djegura të një makine me ujë, ndërsa punonjësit e shpëtimit bartën atë që dukej si mbetjet e një viktime nën një batanije në një barelë.

Afrin, si të gjitha zonat siriane të mbajtura nga rebelët pro-turq, është skena e vrasjeve të rregullta, bombardimeve dhe të shtënave që kryesisht mbeten të padeklaruara.

Të hënën, një automjet i ngarkuar me eksploziv shpërtheu në “një zonë të mbushur me civilë” në qendër të qytetit, tha Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut me qendër në Britani.

Shpërthimi goditi pranë një tregu dhe poste ushtarake për grupin rebel të ashpër Jaysh al-Islam, sipas monitoruesit i cili mbështetet në një rrjet burimesh brenda Sirisë.

Të paktën dy civilë dhe një luftëtar Jaysh ishin në mesin e të vrarëve, ndërsa 12 persona të tjerë u plagosën, tha Observatori.

Spitalet në Afrin morën kufoma të djegura të personave të paidentifikuar.

Sipas Observatorit, një forcë policore lokale në Afrin arrestoi dy të rinj të dyshuar për përfshirje.

Muajin e kaluar, Afrin u godit nga katër sulme të veçanta duke përdorur pajisje shpërthyese, përfshirë një që synonte automjetin e një komandanti rebel.

Turqia dhe përfaqësuesit e saj sirianë kanë kapur territorin brenda Sirisë në disa operacione ushtarake që nga viti 2016 kundër grupit të Shtetit Islamik (IS) dhe milicisë kurde YPG.

Në mars të vitit 2018, ata pushtuan qytetin Afrin pasi i dëbuan forcat kurde siriane.

Konflikti në Siri ka vrarë gati 500,000 njerëz që kur filloi në 2011 me shtypjen brutale të demonstratave paqësore.

Whatsapp Image 2021 10 12 At 00.37.22

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb