Të shtënat që sollën 10 të vrarë në Los angeles duket se nuk janë të lidhura me festimet e vitit të ri hënor, sipas një gazetari lokal.

Duke folur për BBC News, Jeong Park i LA Times tha: “Ajo që dimë është se kjo nuk duket të ketë lidhje me festimet e Vitit të Ri Hënor që po mbaheshin në Monterey Park.

“Isha në festimet të shtunën pasdite ku dhjetëra mijëra u mblodhën për të festuar. Kjo nuk duket se ka lidhje me këtë.
Duket se ka ndodhur në një studio vallëzimi aty pranë, ku një person i armatosur hyri me atë që një dëshmitar okular e përshkroi si një mitraloz – ose një armë gjysmë automatike – dhe kishte qëlluar disa herë mbi kryesisht aziatiko-amerikanë nga ajo që ne mund të besojmë dhe çfarë dëgjuam nga dëshmitari okular”.

“Unë fola me një pronar restoranti përballë rrugës nga ku ndodhi të shtënat. Ai më përshkroi se tre persona kishin hyrë me nxitim në restorant dhe i thanë pronarit të mbyllte derën sepse ishte një djalë me automatik i cili ishte në zonë. Djali më tha se rreth dhjetë minuta më pas, dikush iku me një makinë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb