Të hënën në qytetin Rafah, në jug të Gazës, ushtria izraelite vrau një punonjës të OKB-së dhe plagosi një tjetër, tha zyra e mediave e drejtuar nga Hamas.

Në një deklaratë, zyra për media tha se punonjësit e OKB-së po udhëtonin me një automjet që i përkiste OKB-së dhe mbante flamuj dhe shenja të OKB-së kur u goditën.

Vdekja e punonjësit të OKB-së u konfirmua nga Kombet e Bashkuara. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha në një deklaratë se ai ishte “thellësisht i pikëlluar kur mësoi për vdekjen e një anëtari të stafit të Departamentit të Kombeve të Bashkuara për Sigurinë dhe Sigurinë (DSS) dhe plagosjen e një punonjësi tjetër të DSS kur automjeti i tyre i OKB-së u godit teksa ata udhëtonin për në Spitalin Evropian në Rafah këtë mëngjes”.

Duke dërguar ngushëllimet e tij për familjen e punonjësit të rënë të OKB-së, ai dënoi të gjitha sulmet ndaj personelit të OKB-së dhe bëri thirrje për një hetim të plotë.

Ndërkohë, radio publike izraelite raportoi se ushtria izraelite po heton incidentin e të shtënave në një automjet të Kombeve të Bashkuara, duke treguar se burimi i zjarrit nuk dihet.

Ushtria izraelite tha në një deklaratë se forcat e saj vazhdojnë operacionet e tyre në tre qytete në Gaza, duke përfshirë Rafah, Jabalia dhe Zeitoun, për të ndaluar Hamasin nga “riorganizimi i radhëve të tij”.

Autoritetet shëndetësore në Gaza raportuan 57 vdekje dhe 82 lëndime, duke e çuar numrin total të vdekjeve dhe të lëndimeve që nga fillimi i konfliktit të vazhdueshëm Izrael-Palestinë, përkatësisht në 35,901 dhe 78,827.

Izraeli ka nisur një ofensivë në shkallë të gjerë kundër Hamasit në Rripin e Gazës për t’u hakmarrë kundër një sulmi të Hamasit përmes kufirit jugor izraelit më 7 tetor 2023, gjatë të cilit u vranë rreth 1,200 njerëz dhe më shumë se 200 u morën peng.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb