Tajlanda do të aplikojë për t’u bërë anëtare e bllokut ekonomik BRICS, njoftoi të martën qeveria e vendit të Azisë Juglindore.

Kabineti në Bangkok ka miratuar tekstin e letrës zyrtare që shpreh qëllimin e Tajlandës për t’u bashkuar me grupin, tha zëdhënësi i qeverisë Chai Wacharonke në një deklaratë të cituar nga mediat lokale.

Sipas Chai, letra deklaron se Tajlanda e kupton rëndësinë e multipolaritetit dhe rolin në rritje të vendeve në zhvillim në çështjet ndërkombëtare.

Vizioni i Tajlandës për të ardhmen është në përputhje me parimet e BRICS dhe bashkimi do të përfitonte vendin në shumë mënyra, duke përfshirë rritjen e rolit të tij në arenën ndërkombëtare dhe ofrimin e mundësive për të marrë pjesë në formimin e një rendi të ri botëror, thuhet në letër.

BRICS ka ftuar vendet joanëtare që aspirojnë të bashkohen për të marrë pjesë në samitin e grupit, të planifikuar për në fund të tetorit në Kazan, Rusi. Pjesëmarrja në samit do të ishte një mundësi për Tajlandën që të përshpejtojë procesin e aplikimit, tha Chai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb