Një version i ri i Omicron i quajtur XBB është regjistruar në qytetin jugor të Vietnamit Ho Chi Minh, njoftuan mediat lokale.

Nënvarianti i COVID-19 u raportua në dhjetor të vitit të kaluar dhe përbënte vetëm një pjesë të vogël, sipas një ekipi kërkimor të Spitalit të Qytetit Ho Chi Minh për Sëmundjet Tropikale dhe Njësisë së Kërkimeve Klinike të Universitetit të Oksfordit.

Gjatë gjysmës së dytë të vitit 2022, qyteti jugor raportoi kryesisht variantet Omicron dhe Delta, sipas Agjencisë së Lajmeve të Vietnamit.

Ata thanë se situata e COVID-19 në qytetin jugor është ende nën kontroll të mirë, duke treguar rolin e vaksinave në mbrojtjen e rasteve të rënda dhe parandalimin e vdekjeve.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, XBB dhe nënlinjat e tij janë një rekombinant i nënlinjave BA.2.10.1 dhe BA.2.75.

Të dhënat aktuale nuk sugjerojnë se ka dallime thelbësore në ashpërsinë e sëmundjes për infeksionet XBB. Sidoqoftë, ka prova të hershme që tregojnë për një rrezik më të lartë të riinfeksionit, në krahasim me nënlinjat e tjera qarkulluese të Omicron, sipas organizatës.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb