Ata ishin në të njëjtën skemë por nuk morën të njëjtin dënim, njëri kishte rrëfyer dhe tjetri jo. Dy shqiptarë, të arrestuar me një pagesë pranë Nancy në shtator, dolën në gjykatë të enjten në Nancy për transportimin e 67 kg kanabis , raporton L’Est Républicain . Njëri, 25 vjeç, drejtonte një makinë “vëzhguese”, dhe tjetri, 43 vjeç, Xhevair Mahmutaj, ishte në timonin e mjetit në të cilin fshihej droga.

Ky i fundit, një i pastrehë që jetonte në Metz dhe me detyrimin për t’u larguar nga territori francez, kishte detyruar agjentët doganorë të vendosnin “stop “,  të mbushura me thumba përpara se të përpiqej të arratisej në këmbë. I pandehuri tjetër, i cili ka hapur rrugën, i ka mohuar plotësisht akuzat, pavarësisht nga një mori pista dhe prova kundër tij. Ky i fundit më në fund mori dënim me tre vjet ndërsa partneri i tij, i cili rrëfeu ngjarjen, u dënuar me dy vjet e gjysmë burg.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb