Kurioziteti i kuzhinës i një djali brazilian ka rezultuar të jetë i kushtueshëm pasi ai hëngri një geko (hardhucë) të skuqur dhe u sëmur rëndë, duke shkuar disa herë në spital.

Fëmija 11-vjeçar fillimisht u sëmur më 7 nëntor pasi kaloi fundjavën në shtëpinë e babait të tij në qytetin qendror të Formosa, kur ideja për të ngrënë një hardhucë zgjoi interesin e tij, sipas gazetës online G1.

Njerka i tha Policisë Civile se ranë dakord që ajo t’i përgatiste pjatën e veçantë nëse ai kapte më shumë hardhuca. Pasi djali kapi katër hardhuca, gruaja i pastroi dhe i skuqi para se ai të ulej për të ngrënë.

Santos tregoi se nuk ishte i sigurt se njerka dhe nëna e saj do të akuzoheshin sepse djali nuk ishte i detyruar të hante zvarranikun. Nëna e tij ‘e shtangur’, Raquel de Souza, tha se ai e çoi djalin  në Spitalin Shtetëror Formosa pasi ai filloi të përjetonte dhimbje koke, ënjtje në gjuhë, diarre, të vjella dhe urinim me një lëng të errët.

Djali u doli nga spitali tre ditë më vonë, por shëndeti i tij u përkeqësua të hënën. Ai vizitoi njësinë e kujdesit urgjent të spitalit, ku kaloi disa orë para se të dilte nga spitali. Ai u sëmur përsëri natën e së mërkurës, duke bërë që të shtrohej në spital për herë të tretë.

Ai vizitoi njësinë e kujdesit urgjent të spitalit, ku kaloi disa orë para se të dilte nga spitali. Ai u sëmur përsëri natën e së mërkurës, duke u shtruar në spital për herë të tretë. De Souza tha se testet zbuluan se “flora e tij e zorrëve është e gjitha e dëmtuar për shkak të sasisë së baktereve në trupin e tij”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb