Përdoruesit e pajisjeve Apple në të gjithë botën duhet të përgatiten për të marrë përditësimin e radhës të iOS OS 17.5r, i cili do të përfshijë një mekanizëm kundër gjurmimit dhe do të mundë të shmangë ndjekjen (stalking) nga të tjerët, raportoi Dexerto.

Në përditësimin e fundit, përdoruesit do të informohen sa herë që do të gjurmohen ose në rast të përdorimit të një AirTag të panjohur.

Raporti gjithashtu vuri në dukje se prodhuesi i iPhone i ka përdorur tashmë kodet përkatëse për mos-ndjekjen në aplikacionin Find My, duke i lejuar përdoruesit të çaktivizojnë gjurmuesit e paautorizuar.

Përditësimi i fundit do të nxjerrë në pah gjithashtu pajisjet gjurmuese që nuk janë të Apple ose të certifikuara nga Find My dhe do të ofrojë një opsion për t’i çaktivizuar ato.

Gjurmuesi mund të çaktivizohet duke vizituar manualisht faqen e internetit të prodhuesit.

Aktualisht, kjo veçori nuk është shtuar në versionin Beta, megjithatë, pritet që të lëshohet në versionin e fundit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: