Një aviator amerikan ka vdekur pasi i vuri flakën vetes përpara ambasadës izraelite në Uashington DC.  Burri u identifikua nga policia si Aaron Bushnell, 25 vjeç, nga San Antonio, Teksas. Oficerët e Shërbimit Sekret të SHBA-së shuan flakët para se burri të dërgohej në spital të dielën pasdite.

Para se t’i vinte flakën vetes, ai tha se “nuk do të ishte më bashkëpunëtor në gjenocid”. Në një video të transmetuar drejtpërdrejt në një faqe transmetimi, Twitch, burri identifikoi veten dhe tha se ishte anëtar në shërbimin e Forcave Ajrore. Ai tha se ishte “gati të përfshihej në një akt ekstrem proteste”. Pasi i vuri flakën vetes, ai vazhdimisht thërriste “Palestinë e lirë”.

Departamenti i Policisë Metropolitane në Uashington tha se “nuk konfirmonte vërtetësinë e videos”. Asnjë anëtar i stafit të ambasadës nuk u lëndua në incident, tha një zëdhënëse e ambasadës. Incidenti ndodhi në orën 13:00 me orën lokale të dielën. Një njësi për asgjësimin e bombave u dërgua në vendngjarje për shkak të shqetësimeve për një automjet të dyshimtë që mund të ishte lidhur me individin. Kjo më vonë u shpall e sigurt pasi nuk u gjetën materiale të rrezikshme.

Policia tha se oficerët po punonin me Shërbimin Sekret të SHBA dhe Byronë e Alkoolit, Duhanit, Armëve të Zjarrit dhe Eksplozivëve për të hetuar incidentin. Bushnell u dërgua në spital në gjendje kritike. Forcat Ajrore nuk konfirmuan detajet e shërbimit të Bushnell, duke përmendur politikat e njoftimit të familjes.

Lufta Izrael-Gaza shpërtheu më 7 tetor të vitit të kaluar kur persona të armatosur të Hamasit depërtuan në Izraelin jugor, duke vrarë rreth 1200 njerëz dhe duke marrë peng 253 të tjerë.

Izraeli u përgjigj duke nisur një fushatë ushtarake në Gaza, gjatë së cilës janë vrarë 29,300 njerëz, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi. Që nga mesi i janarit, 1.9 milionë civilë në Gaza janë zhvendosur për shkak të operacioneve ushtarake të Izraelit, sipas Kombeve të Bashkuara, që përbëjnë 85% të popullsisë së saj.

Në një intervistë me CBS News të dielën, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu mbrojti ofensivën përballë kritikave ndërkombëtare, duke thënë se Amerika do të “bënte shumë më tepër” nëse do të kishte pësuar një sulm të tillë. Nuk është hera e parë që dikush i vë flakën vetes përpara një misioni diplomatik izraelit në SHBA. Në dhjetor, një protestues u vetëdjegj përpara konsullatës izraelite në shtetin amerikan të Xhorxhias. Një flamur palestinez i gjetur në vendngjarje ishte pjesë e protestës, tha policia.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: