Në verilindje të Libisë, në zonën e prekur nga përmbytjet e një jave më parë, sipas disa burimeve, dy diga të tjera rrezikojnë të shemben. Autoritetet lokale pohojnë se ata janë në gjendje të mirë dhe nuk paraqesin asnjë rrezik. Përmbytjet në Libi shtatë ditë më parë u shkaktuan nga një stuhi dhe shira të dendur, pas së cilës u shembën dy diga.

Rrymat e ujit, baltës dhe mbeturinave shkatërruan qytetin Darna, i cili kishte rreth 100,000 banorë para katastrofës. Sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin, më shumë se 40,000 njerëz kanë mbetur të pastrehë. Numri i viktimave mbetet i paqartë. Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), të paktën katër mijë njerëz vdiqën, dhe kryetari i komunës së Darna shprehu shqetësimin në fillim të javës se numri i viktimave mund të shkojë deri në 20 mijë.

Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA) tha të shtunën, duke cituar Shoqërinë e Gjysmëhënës së Kuqe, se 11,300 njerëz kishin vdekur nga përmbytjet në rajonin Derná. Megjithatë, të dielën, OCHA e fshiu këtë shifër nga raporti i saj. Diga Jaza midis qyteteve Darna dhe Bengazi dhe diga Kattara pranë Bengazit gjithashtu mund të kërcënohen. Autoritetet tashmë po pompojnë ujin nga e para prej tyre për të ulur presionin mbi digat.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: