Zyrtarët ukrainas dhe Ministria ruse e Mbrojtjes kanë raportuar se ka pasur një ditë të ngjeshur me luftime në rajonin lindor të Ukrainës, Luhansk.

Serhiy Hayday, kreu i administratës ushtarake të rajonit të Luhanskut, tha në televizionin ukrainas të hënën se rusët “vazhdojnë të rrafshojnë gjithçka me tokë”.

Ai iu referua një fshati në vijën e frontit, Novotoshkivka, i cili tani është në rrënoja.

“Për fat të keq, nuk ka mbetur pothuajse asnjë shtëpi në Novotoshkivka. [trupat] tona u tërhoqën pak, por jo shumë, sepse nuk kishte më asgjë për t’u mbajtur, nuk kishte ku të mbante mbrojtjen,” tha ai.

Videoja me dron nga zona tregoi se pjesa më e madhe e fshatit është shkatërruar.

Hayday tha se forcat ruse po përpiqeshin ende të depërtonin në qytetet fqinje Rubizhne dhe Popasna. “Ata nuk marrin asgjë atje. Por ata hedhin forca të mëdha atje. Dhe granatimet kryhen atje gjatë gjithë kohës.”

Hayday tha gjithashtu se rusët kishin “dëmtuar nënstacionin elektrik që furnizonte të gjithë rajonin”.
Më në perëndim, Ministria ruse e Mbrojtjes pretendoi se katër poste komanduese dhe një depo municioni pranë qytetit Sloviansk ishin shkatërruar. Forcat ruse
kanë vënë në shënjestër Sloviansk dhe Kramatorsk aty pranë ndërsa përpiqen të arrijnë kufijtë e rajoneve Donetsk dhe Luhansk. Ai gjithashtu tha se një tjetër objektiv ushtarak ukrainas – në qytetin Novogrodovka – ishte goditur.

Rusët kanë grumbulluar forca rreth qytetit të Izium, të cilin e pushtuan në fillim të prillit, por që atëherë kanë bërë pak përparim. Zyrtarët ukrainas raportuan për luftime rreth fshatit aty pranë Zavody të hënën.
Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha se “armiku vazhdon të kryejë operacione sulmuese në Zonën Operative Lindore për të mposhtur forcat e përbashkëta, për të vendosur kontroll të plotë mbi territorin e rajoneve Donetsk dhe Luhansk dhe për të ruajtur rrugën tokësore me Krimenë e pushtuar”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb