Cikloni i fuqishëm Remal që goditi Bangladeshin dhe Indinë ka sjellë vdekjen e të paktën 65 personave, kryesisht për shkak të shirave të rrëmbyeshëm që shkaktoi, njoftuan sot autoritetet dhe mediat e dy vendeve.

Cikloni Remal, i cili u shoqërua nga erëra të forta dhe dallgë të mëdha, goditi të dy vendet të dielën mbrëma, ndërsa gradualisht u zhvendos më thellë në brendësi të tokës, duke shkaktuar përmbytje dhe rrëshqitje dheu.

Ky ciklon, i cili ishte “një nga më jetëgjatët në historinë e vendit”, u shkaktua nga ndryshimet klimatike, tha Azizur Rahman, drejtor i Shërbimit Meteorologjik të Bangladeshit.

Në atë vend, i cili u godit më rëndë nga cikloni, të paktën 17 njerëz vdiqën, sipas agjencisë së menaxhimit të fatkeqësive dhe policisë.

Disa u mbytën, të tjerë u vranë nga rënia e mbeturinave, pemëve dhe shtyllave të energjisë.

Në Indi, 48 persona u vranë në pjesën verilindore të vendit, sipas të dhënave të fundit të qeverisë. I mëparshmi foli për 21 vdekje.

Shteti i Mizoram regjistroi numrin më të lartë, me 28 vdekje. 14 punëtorë u shtypën për vdekje të martën pasi një gurore u shemb për shkak të shirave të dendur, tha qeveria e shtetit.

Në Bengalin Perëndimor, i cili kufizohet me Bangladeshin, 10 persona kanë vdekur, tha sot Sumit Gupta, një zyrtar i lartë i qeverisë lokale.

Në shtetet Assam, Nagaland dhe Meghalaya, gjithashtu në Indinë verilindore, të paktën 10 persona u vranë, sipas gazetës Hindustan Times.

Ciklonet kanë vrarë mijëra njerëz në Bangladesh në dekadat e fundit pasi numri i tyre është rritur ndjeshëm nga një në tre në vit për shkak të ndryshimeve klimatike.

Shumica e zonave bregdetare të Bangladeshit janë një ose dy metër nën nivelin e detit dhe janë shumë të populluara.

Megjithatë, falë parashikimeve më të mira të motit dhe planifikimit më efektiv të evakuimit të zonave të kërcënuara, numri i viktimave është ulur.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb