Numri i vdekjeve nga ethet Lassa në shtetin jugor të Nigerisë Ebonyi është rritur nga 10 në 14 që nga fillimi i vitit, thanë autoritetet e shëndetit publik.

14 vdekjet ishin mes 29 rasteve të konfirmuara deri më tani nga shpërthimi i etheve hemorragjike virale të regjistruara që nga e marta, u tha gazetarëve në kryeqytetin e shtetit Abakaliki, Hyacinth Ebenyi, drejtori i shëndetit publik në Ebonyi.

Të paktën 110 raste të dyshuara të sëmundjes janë regjistruar në Ebonyi që nga fillimi i vitit, tha Ebenyi, duke vënë në dukje se “ka pasur një rritje të rasteve të etheve Lassa dhe është endemike në shtet”.

Ethet Lassa është një sëmundje e përhapur te njerëzit përmes ushqimit ose sendeve shtëpiake të kontaminuara me urinë ose feces të brejtësve. Raportohet se transmetohet kur pështyma, urina dhe jashtëqitjet e minjve bien në kontakt me njerëzit.

Përhapja në Ebonyi ka nxitur përpjekje urgjente bashkëpunuese nga qeveria dhe partnerët përkatës për të frenuar përhapjen e sëmundjes shumë infektive.

Qeveria e shtetit tha të dielën se të paktën 25 persona, përfshirë dy punonjës të kujdesit shëndetësor, ishin infektuar midis 4 janarit dhe 16 shkurtit.

Ebenyi tha se sëmundja është e zakonshme gjatë sezonit të thatë, duke u kërkuar banorëve që “të ndalojnë së ngrëni minjtë dhe të mos lejojnë që minjtë të vijnë në kontakt me ushqimin e tyre”.

Në vitin 2023, të paktën 219 vdekje u regjistruan nga 1,227 raste të konfirmuara të etheve Lassa, sipas Qendrës së Nigerisë për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: