Rreth 37 njerëz kanë vdekur për shkak të shpërthimit të kolerës në Somali që nga janari, duke treguar ashpërsinë e shpërthimit, tha ministria e Shëndetësisë e vendit.

Ministria e Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore tha se ka pasur një rritje të konsiderueshme të rasteve të kolerës, me gjithsej 3,365 raste të reja të raportuara, duke përfshirë 1,996 raste, ose 59 për qind e rasteve totale të klasifikuara si të rënda.

“Që nga janari 2024, disa rrethe në Somali janë prekur ndjeshëm nga shpërthimi i kolerës. Rrethi me numrin më të madh të rasteve të raportuara është Beledweyne, që përbën 604 raste (18 për qind e rasteve totale)”, tha ministria.

Ministria ia atribuoi shpërthimin e vazhdueshëm të kolerës në Somali një numri në rritje të njerëzve që nuk kanë akses në ujë të sigurt dhe kanalizime të duhura.

Për më tepër, vendi ka përjetuar përmbytje, të cilat kanë prekur mbi 2.5 milionë njerëz, duke çuar në zhvendosjen e 1.2 milionë individëve nga shtëpitë e tyre dhe duke shkaktuar 118 vdekje, sipas OKB-së.

“Nga rastet e raportuara, 1,689 ose 50 për qind ishin femra, duke theksuar ndjeshmërinë e grave ndaj infeksionit të kolerës”, tha ministria.

Për më tepër, ministria tha se 2020 raste, ose 60 për qind ishin fëmijë nën pesë vjeç, duke nënvizuar rrezikun e rritur me të cilin përballet kjo grupmoshë.

Somalia ka pasur transmetim të pandërprerë të AWD/kolerës që nga viti 2022 dhe në rajonin Banadir që nga thatësira e vitit 2017, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Në vitin 2023, më shumë se 18,304 raste kumulative dhe 46 vdekje u raportuan në Somali, duke përfshirë mbi 10,000 fëmijë të moshës nën pesë vjeç (55 përqind), tha ministria.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb