Shirat e dendur në shtetin jugor të Brazilit, Rio Grande do Sul, kanë shkaktuar përmbytje shkatërruese, duke lënë 158 të vdekur dhe të paktën 88 të zhdukur.

Gati dy të tretat e 500 qyteteve të shtetit janë prekur, duke zhvendosur qindra mijëra banorë.

Zona të fatkeqësisë janë shpallur në shumë komuna dhe mbi një milion banorë janë pa energji elektrike.

Vullnetarët po përdorin kanoe dhe kajakë për të kërkuar dhe shpëtuar individë dhe kafshë. Fushatat për mbledhjen e fondeve për ushqim, veshje dhe ndihmë financiare janë duke u zhvilluar.

Ekipet e Mbrojtjes Civile raportojnë se më shumë se 2.3 milionë njerëz janë prekur, me 82,666 të shpëtuar nga zonat e fatkeqësive.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb