Numri i të vdekurve nga përmbytjet shkatërruese dhe rrëshqitjet e dheut në Kenia, të shkaktuara nga reshjet e dendura të shiut, ka shkuar në 277, sipas një njoftimi të qeverisë.

Përditësimi erdhi pasi shkollat ​​në të gjithë vendin rifilluan me kujdes mësimet për tremujorin e dytë, pas një vonese dy-javore për shkak të kushteve të pafavorshme të motit.

“Disa nga shkollat ​​që janë prekur nga reshjet e dendura dhe përmbytjet do të vonohet hapja e tyre pasi ekipet e shumë agjencive kombëtare dhe të qarkut sigurojnë se janë bërë riparime për të krijuar një mjedis të sigurt për nxënësit që të rifillojnë mësimin,” tha Ministria. e Brendshme dhe Administratës Kombëtare në një deklaratë të lëshuar në Nairobi, kryeqyteti i Kenias.

Gjatë javës në vijim parashikohen intervale me diell për shumicën e qarqeve të vendit, të shoqëruara me reshje të herëpashershme dhe bubullima në 37 qarqe.

Përmbytje priten në zonat e ulëta, zonat bregore dhe zonat urbane ndërsa rrëshqitje dheu dhe balte mund të ndodhin në zonat me shpate të pjerrëta, skarpate dhe përrenj, tha ministria.

Shqetësimet po përshkallëzohen mes krizës, me 53 raste të kolerës të raportuara deri më tani.

Ministria e Shëndetësisë, në bashkëpunim me Kryqin e Kuq të Kenias, po përpiqet të kontrollojë kolerën dhe sëmundjet e tjera që vijnë nga uji në lumin Tana dhe qarqet Marsabit.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb