Numri i njerëzve të vrarë nga një rrëshqitje dheu në Filipinet jugore është rritur në 37, tha një zyrtar, ndërsa punonjësit e shpëtimit vazhduan të gërmojnë nëpër baltë edhe pse shpresa për gjetjen e të mbijetuarve u zbeh.

Rrëshqitja e dheut goditi natën e së martës jashtë një miniere ari në qytetin Maco në provincën e Davao de Oro, duke varrosur shtëpi dhe automjete që transportonin punonjësit në vendin e operuar nga Apex Mining.

Edward Macapili, një zyrtar i provincës Davao de Oro, tha se 37 njerëz kishin vdekur nga rrëshqitja e dheut, në përditësimin e fundit pasi dy trupa të tjerë u gjetën të dielën.

Megjithatë, numri i personave të zhdukur u rishikua në 63 nga 77, ndërsa pati 32 të plagosur. Zyrtarët nuk përmendën menjëherë një arsye për rishikimin.

Macapili tha se mbi 300 njerëz u përfshinë në shpëtim, por operacionet po pengoheshin nga shiu i dendur, balta e dendur dhe kërcënimi i rrëshqitjeve të mëtejshme të dheut. Puna e shpëtimit rifilloi të dielën në mëngjes, tha Macapili.

I pyetur nëse kishte ende të mbijetuar, Macapili tha se tashmë ishte “e pamundur”, por kërkimi do të vazhdonte.

“Ekipi i shpëtimit po bën më të mirën, edhe nëse është shumë e vështirë”, tha Macapili përmes telefonit.

Shirat e rrëmbyeshëm kanë goditur Davao de Oro në javët e fundit, duke shkaktuar përmbytje dhe rrëshqitje dheu.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb