Numri i të vdekurve nga një rrëshqitje masive e dheut që goditi një fshat minierash ari në Davao de Oro, Filipine, është rritur në 90, njoftoi qeveria lokale.

Lea Añora, një anëtare e njësisë “Menaxhimi i të Vdekurve dhe të Zhdukurve” të qeverisë komunale Maco, tha se shifra përfshin “trupa të plotë dhe pjesë të trupit”.

Tridhjetë e shtatë persona janë ende të zhdukur.

Rrëshqitja e dheut e shkaktuar nga reshjet e pamëshirshme groposi një autobus dhe shtëpitë aty pranë javën e kaluar.

Sipas një raporti të veçantë nga Këshilli Kombëtar për Reduktimin dhe Menaxhimin e Rrezikut të Fatkeqësive, përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut të shkaktuara nga shirat e dendur prekën më shumë se 1.5 milionë njerëz në Mindanao. Prej tyre, 312,422 individë u zhvendosën nga shtëpitë e tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb