Që nga fillimi i vitit, të paktën tre stuhi kanë vrarë 27 njerëz në të gjithë vendin, tha zyra e mbrojtjes civile.

Njëmbëdhjetë persona u raportuan të plagosur dhe tre të zhdukur.

Parashikuesi shtetëror i motit PAGASA paralajmëroi për shira të dendur mbi Gadishullin Bicol dhe provincën Quezon në skajin jugor të ishullit kryesor të Luzonit.

“Në këto kushte, përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut të shkaktuara nga shiu ka të ngjarë në zonat që janë shumë… të ndjeshme ndaj këtyre rreziqeve,” tha PAGASA.

Më shumë se 83,000 njerëz janë strehuar në qendrat e evakuimit, sipas zyrës së mbrojtjes civile, dhe më shumë se 1,200 shtëpi janë dëmtuar nga përmbytjet dhe shirat e dendur.

Filipinet renditen ndër vendet më të cenueshme ndaj ndikimeve të ndryshimeve klimatike dhe shkencëtarët kanë paralajmëruar se stuhitë po bëhen më të fuqishme ndërsa bota bëhet më e ngrohtë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb