Numri i të vdekurve palestinezë nga sulmet e vazhdueshme izraelite në Rripin e Gazës është rritur në 29,606, tha Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në një deklaratë për shtyp.

Gjatë 24 orëve të fundit, ushtria izraelite vrau 92 palestinezë dhe plagosi 123 të tjerë, duke kontribuar në një numër kumulativ të vdekjeve prej 29,606 dhe 69,737 të plagosur.

Zyra e mediave e drejtuar nga Hamasi në Gaza tha në një deklaratë për shtyp se 132 gazetarë palestinezë janë vrarë nga ushtria izraelite që nga 7 tetori.

Shoqata Palestineze e Gjysmëhënës së Kuqe deklaroi të premten se ekuipazhet e saj evakuuan 18 persona të plagosur nga Spitali Mjekësor Nasser në qytetin Khan Younis, që ndodhet në Rripin jugor të Gazës, pasi spitali ishte jashtë shërbimit.

Izraeli nisi një ofensivë në shkallë të gjerë kundër Hamasit në Rripin e Gazës për t’u hakmarrë kundër një sulmi të Hamasit përmes kufirit jugor izraelit më 7 tetor 2023, gjatë së cilës u vranë rreth 1200 njerëz dhe më shumë se 200 u morën peng.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb