Joe Biden dhe Donald Trump, kundërshtarë në zgjedhjet presidenciale të nëntorit, do të jenë të dy sot në Nju Jork. 81-vjeçari demokrat do të marrë pjesë në një mbledhje fondesh për fushatën së bashku me dy nga paraardhësit e tij, Bill Clinton (1993-2001) dhe Barack Obama (2009-2017).

Tashmë ekipi i tij i fushatës vlerëson se gjatë eventit do të mblidhet një shumë “historike” prej më shumë se 25 milionë dollarësh.

Biletat për ngjarjen kushtojnë midis 250 dhe 500,000 dollarë, sipas një demokrati me njohuri për këtë çështje. Më shumë se 5000 njerëz pritet të marrin pjesë. Përveç kësaj, është e mundur të shikoni një ngjarje në internet me tre burrat për 25 dollarë.

Stephen Colbert, një prezantues i njohur televiziv amerikan, do të moderoj një debat mes Bidenit, Klintonit dhe Obamës në sallën e famshme të Radio City Hall në Nju Jork, ku do të zhvillohet e gjithë ngjarja.

Muzikantë si Lizzo dhe Queen Latifah do të këndojnë, ndërsa të pranishmit do të kenë mundësinë të bëjnë foton e tyre me presidentin e 42-të, 44-të dhe 46-të të Shteteve të Bashkuara nga fotografja e famshme Annie Leibovitz për të paktën 100,000 dollarë.

Biden ka mbledhur shumë më shumë para për fushatën e tij sesa Trump, i cili përdor disa nga donacionet dhe mbështetësit e tij për tarifat e tij ligjore, pasi ai është i pandehur në katër raste.

Kandidati republikan përfitoi nga kjo ngjarje për t’u kërkuar mbështetësve të tij që të dhuronin për fushatën e tij. “Obama-Klinton mendon se do të na mundë nesër, por unë kam diçka që nuk do ta kenë kurrë”, tha Trump në një postim të mërkurën, duke iu referuar mbështetësve të tij.

Mosha dhe gjendja shëndetësore e 81-vjeçarit Biden janë shkak për shqetësim, pasi nëse ai do të rizgjedhet do të jetë kandidati më i vjetër i zgjedhur ndonjëherë në presidencën amerikane. Një sondazh i fundit i Reuters/Ipsos tregoi vlerësimin e miratimit të kandidatit demokrat në 40% dhe duket se do të shkojë ballë për ballë me Trump më 5 nëntor.

Nga ana e tij, miliarderi republikan pritet të marrë pjesë sot në një ceremoni në kujtim të oficerit të policisë, Jonathan Diller, i cili u vra të hënën në krye të detyrës.

“Dua t’i them familjes së oficerit Diller dhe të gjithë oficerëve të guximshëm të policisë që vënë jetën e tyre në linjë çdo ditë, ne ju duam, ne jemi mirënjohës dhe ne do të jemi gjithmonë pranë jush,” tha Trump në një postim në ‘E vërteta Sociale’ të martën.

77 -vjeçari republikan i ka kushtuar një pjesë të madhe të fjalimit të tij të fushatës çështjes së imigracionit të paligjshëm dhe ka akuzuar kundërshtarin e tij demokrat se po e bën të lehtë çështjen e ruajtjes së rendit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: