Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se ka transferuar 32 pacientë, duke përfshirë dy fëmijë, nga spitali Nasser në Gazën jugore në dy misione shpëtimi në dy ditët e fundit.

Rreth 130 pacientë të sëmurë dhe të plagosur dhe të paktën 15 punonjës shëndetësorë kanë mbetur brenda spitalit, tha zëdhënësi i OBSH-së Tarik Jasarevic në një konferencë për shtyp në Gjenevë.

OBSH shprehu shqetësime për sigurinë dhe mirëqenien e tyre dhe paralajmëroi se ndërprerja e mëtejshme e kujdesit shpëtimtar për të sëmurët dhe të lënduarit do të çonte në më shumë vdekje.

Spitali Nasser në Khan Younis ka pushuar së funksionuari pas bastisjes ushtarake të Izraelit më 14 shkurt, pas një rrethimi njëjavor, tha agjencia shëndetësore e OKB-së.

Spitali Nasser nuk kishte energji elektrike apo ujë të rrjedhshëm, dhe mbetjet mjekësore dhe mbeturinat po krijonin një terren të favorshëm për sëmundje, tha OBSH. Duke e përshkruar situatën atje si “zemërthyese”, Chris Black tha se spitali ishte i rrethuar nga ndërtesa të djegura dhe të shkatërruara, dhe shtresa të rënda mbeturinash, pa asnjë shtrirje rruge të paprekur.

Çmontimi dhe degradimi i spitalit Nasser ishte një goditje masive për sistemin shëndetësor të Gazës, tha agjencia. Objektet e tjera në jug kanë funksionuar tashmë përtej kapacitetit maksimal dhe mezi ishin në gjendje të merrnin më shumë pacientë, shtoi ai.

Jasarevic tha se OBSH shpresonte të shihte Spitalin Nasser dhe objektet e tjera shëndetësore në Gaza të mbrojtura, rindërtuara dhe të furnizuara siç duhet. Kjo mund të arrihet vetëm nëse do të kishte një armëpushim dhe akses të papenguar për punonjësit e shëndetësisë, pacientët dhe humanitarët, shtoi ai.

OBSH përsëriti thirrjet e saj për mbrojtjen e pacientëve, punonjësve shëndetësorë, infrastrukturës shëndetësore dhe civilëve.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb