Rezidenti dhe Koordinatori Humanitar i Kombeve të Bashkuara për Nigerinë, Mohammed Fall, ka thënë se rreth 5.9 milionë fëmijë nigerianë përballen me krizë të rëndë ushqimore, më e larta në nivel global.

Sipas Fall, plani synon të harmonizohet me investimet dhe veprimet ekzistuese të qeverisë në fushat e ndihmës ushqimore, shëndetit, ujit dhe kanalizimeve, me objektiva shtetet verilindore si Borno, Adamawa dhe Yobe.

Ai vuri në dukje se 700,000 fëmijë nën 5 vjeç raportohet se janë të kequshqyer në shtetet Borno, Adamawa dhe Yobe.

Fall shtoi se 4.8 milionë nigerianë janë në rrezik të krizës ushqimore në sezonin e varfër të këtij viti (qershor-shtator), i cili është përkeqësuar më tej nga përmbytjet, inflacioni dhe lufta në Ukrainë, e cila e ka bërë më të vështirë aksesin në ushqim.

Ai tha se fondet e nevojshme për të realizuar projektin e këtij viti, për të parandaluar një krizë ushqimore në rajon të përkeqësohet në një situatë katastrofike.

Zhvillimi vjen pasi Nigeria shpalli një emergjencë kombëtare për sigurinë ushqimore më 13 korrik 2023, pasi inflacioni rekord i bëri ushqimet bazë të papërballueshme për shumë njerëz.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb