Rusia dhe Kina dështuan në përpjekjen e tyre për të ndaluar mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të mërkurën për të diskutuar abuzimet e të drejtave të njeriut në Korenë e Veriut.

Këshilli prej 15 anëtarësh u takua për herë të fundit për këtë çështje në gusht 2023, që ishte diskutimi i tij i parë publik që nga viti 2017.

Zëvendës ambasadori i Kinës në OKB Geng Shuang tha se situata aktuale e të drejtave të njeriut në Korenë e Veriut – e njohur zyrtarisht si Republika Popullore Demokratike e Koresë (DPRK) – nuk përbën kërcënim për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare.

“Shtyrja e këshillit për të ndërhyrë në çështjen e të drejtave të njeriut në DPRK nuk do të ndihmojë në zbutjen e tensioneve në gadishullin Korean. Përkundrazi, do të intensifikojë antagonizmin dhe do të përkeqësojë konfrontimin,” i tha Shuang këshillit.

Për mbajtjen e takimit nevojiteshin së paku nëntë vota dhe Kina, Rusia, SHBA, Britania dhe Franca nuk mund të mbanin veton e tyre. Dymbëdhjetë anëtarë votuan për takimin të mërkurën, Rusia dhe Kina votuan kundër dhe Mozambiku abstenoi.

Ambasadorja e SHBA-së në OKB Linda Thomas-Greenfield tha se abuzimet e të drejtave të njeriut në Korenë e Veriut ishin “të lidhura pazgjidhshmërisht” me kërcënimet e Phenianit ndaj paqes dhe sigurisë ndërkombëtare, të cilat Këshilli i Sigurimit është i ngarkuar t’i ruajë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb