El Nino gradualisht po dobësohet tani, por do të vazhdojë të ndikojë në klimën globale në muajt e ardhshëm, tha Organizata Botërore Meteorologjike (WMO) .

Në përditësimin e saj të rregullt, WMO tha se fenomeni i motit 2023-2024 El Nino ka arritur kulmin si “një nga pesë më të fortët” në histori.

“Tani po dobësohet gradualisht, por do të vazhdojë të ndikojë në klimën globale në muajt e ardhshëm, duke nxitur nxehtësinë e bllokuar nga gazrat serrë nga aktivitetet njerëzore”, shtoi ai.

Agjencia e OKB-së deklaroi se temperaturat mbi normale parashikohen pothuajse në të gjitha zonat tokësore midis marsit dhe majit.

” 2023 ishte deri tani viti më i ngrohtë. El Niño ka kontribuar në këto temperatura rekord, por gazet serrë që bllokojnë nxehtësinë janë pa mëdyshje fajtori kryesor,” tha sekretari i OBM, Gjenerali Celeste Saulo , duke fajësuar ndryshimet klimatike të shkaktuara nga aktiviteti njerëzor.

Ai vazhdoi duke thënë se temperaturat e sipërfaqes së detit në pjesë të tjera të botës kanë qenë “vazhdimisht dhe jashtëzakonisht të larta” për 10 muajt e fundit.

“El Nino zakonisht ka ndikimin më të madh në klimën globale në vitin e dytë të zhvillimit të tij, në këtë rast 2024”, shtoi WMO.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: