Shefi i OKB-së për të drejtat e njeriut i kërkoi Rusisë të ndërpresë sulmet e saj kundër Ukrainës.

“Jam i tronditur nga sulmet e koordinuara me raketa dhe dron nga Federata Ruse në të gjithë Ukrainën gjatë natës së 28-29 dhjetorit”, tha Volker Turk në një deklaratë.

Sipas deklaratës, “sulmi masiv” goditi zona me popullsi të dendur në shumë qytete dhe qyteza, duke përfshirë Kievin, Lviv, Khmelnytskyi, Cherkasy, Sumy, Dnipro, Kharkiv, Odesa dhe Zaporizhzhia .

Infrastruktura civile u godit, duke përfshirë shtëpi, maternitete, shkolla, çerdhe, parqe, metro, qendra tregtare dhe infrastrukturë energjetike, tha ai, duke shtuar se linjat e transmetimit u dëmtuan, duke çuar në ndërprerje të energjisë në rajone të shumta.

Të paktën 23 civilë u vranë dhe 134 u plagosën, ndërsa operacionet e shpëtimit janë ende duke u zhvilluar, thuhet në deklaratë.

“I bëj thirrje përsëri Federatës Ruse që të ndërpresë menjëherë sulmet e saj ndaj Ukrainës dhe të respektojë rreptësisht të gjitha rregullat e së drejtës ndërkombëtare në lidhje me sjelljen e armiqësive”, tha Turk, duke theksuar se sulme të tilla janë kundër ligjit ndërkombëtar humanitar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb