Kombet e Bashkuara dënuan vrasjet e 173 civilëve midis shkurtit dhe majit në shtetin verior të Unitetit të Sudanit Jugor.

Sipas një raporti të përbashkët të publikuar nga Misioni i OKB-së në Sudanin e Jugut (UNMISS) dhe Zyra e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut (OHCHR), shkelje të tilla janë kryer gjatë përleshjeve midis forcave të përbashkëta qeveritare dhe milicive/grupeve të armatosura të lidhura me elementë të Lëvizjes Popullore Çlirimtare të Sudanit/Ushtrisë në Opozitë (SPLM/A-IO) besnike ndaj Zëvendës Presidentit të Parë Riek Machar.

“Armiqësitë në shtetin jugor të Unitetit prekën të paktën 28 ​​fshatra dhe vendbanime me rreth 173 civilë të vrarë, 12 të plagosur dhe 37 gra dhe fëmijë të rrëmbyer. Shumë të rrëmbyer iu nënshtruan dhunës seksuale, duke përfshirë vajza të reja deri në tetë vjeç dhe një vajzë nëntë vjeçare e cila u përdhunua për vdekje në grup”, thuhet në raport. “U dokumentuan gjithsej 131 raste të përdhunimeve dhe përdhunimeve në grup. Përafërsisht 44,000 civilë u zhvendosën nga të paktën 26 fshatra.”

UNMISS tha se kreu 32 misione verifikimi në katër muaj në qarqet Koch, Leer dhe Mayendit dhe në zonat fqinje të Unity State. Ai identifikoi forcat e përbashkëta qeveritare dhe milicitë/grupet aleate që thuhet se vepronin nën komandën e zyrtarëve të qarqeve Koch dhe Mayendit si autorët kryesorë të shkeljeve dhe abuzimeve të të drejtave të njeriut, duke shtuar se SPLM/A-IO nën Riek Machar kreu gjithashtu sulme në Mirmir. Payam, Qarku Koch.

Përfaqësuesi Special i Sekretarit të Përgjithshëm dhe Shefi i UNMISS, Nicholas Haysom tha se shkeljet e të drejtave të njeriut janë kryer pa u ndëshkuar.

“Qeveria është e detyruar sipas ligjit ndërkombëtar të mbrojë civilët, të hetojë pretendimet për shkelje të të drejtave të njeriut dhe të mbajë përgjegjës autorët e dyshuar në përputhje me standardet e gjykimit të drejtë,” tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb