Që nga fillimi i pushtimit rus në shkallë të plotë të Ukrainës, të paktën 9,701 civilë janë vrarë dhe 17,748 civilë janë plagosur.

“Nga 24 shkurti 2022, që shënoi fillimin e sulmit të armatosur në shkallë të gjerë nga Federata Ruse, deri më 24 shtator 2023, OHCHR regjistroi 27,449 viktima civile në vend: 9,701 të vrarë dhe 17,748 të plagosur”, thuhet në raportin e Zyrës së OKB- së të Komisionerit të Lartë për të Drejtat e Njeriut.

OHCHR beson se shifrat aktuale janë dukshëm më të larta, pasi marrja e informacionit nga disa lokacione ku kanë vazhduar armiqësitë intensive është vonuar dhe shumë raporte janë ende në pritje të vërtetimit.

Në veçanti, të dhënat nga Mariupol (rajoni i Donetskut), Lysychansk, Popasna dhe Sievierodonetsk (rajoni i Luhansk), ku ka pretendime për viktima të shumta civile, duhet të vërtetohen.

Sipas të dhënave të konfirmuara nga OKB, janë vrarë 4,521 burra, 2,707 gra, 289 djem, 237 vajza, 29 fëmijë dhe 1,918 të rritur gjinia e të cilëve nuk dihet ende.

OKB e quan marsin 2022 muajin më vdekjeprurës për civilët: të paktën 4,154 njerëz u vranë atëherë.

Marsin e kaluar, Presidenti i Këshillit të të Drejtave të Njeriut të OKB-së Federico Villegas njoftoi krijimin e Komisionit të Pavarur Ndërkombëtar të Hetimit për Ukrainën për të hetuar të gjitha shkeljet dhe abuzimet e supozuara të të drejtave të njeriut, shkeljet e ligjit ndërkombëtar humanitar dhe krimet e lidhura me të në kontekstin e agresionit kundër Ukraina nga Federata Ruse.

Komisioni përbëhet nga Erik Møse, kryetar (Norvegji), Pablo de Greiff (Kolumbi) dhe Vrinda Grover (Indi).

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb