Raportuesi special i OKB-së i bëri thirrje Londrës të martën që të mos e ekstradojë Julian Assange në SHBA, ku ai është ndjekur penalisht për zbulimin e qindra mijëra dokumenteve të klasifikuara të Pentagonit dhe Departamentit të Shtetit, duke përmendur rrezikun që themeluesi i WikiLeaks mund të ketë, ndaj trajtimit që do të përbënte torturë ose “keqtrajtim”.

Në një deklaratë të lëshuar nga Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Alice Jill Edwards i bën thirrje qeverisë britanike të “ndalojë ekstradimin e mundshëm të Julian Assange”, për të cilin Londra kishte rënë dakord fillimisht të vazhdonte në qershor 2022.

Më 20 dhe 21 shkurt, dy gjyqtarë britanikë do të shqyrtojnë vendimin e 6 qershorit nga një gjyqtar i vetëm për të mos lejuar themeluesin e WikiLeaks të apelojë.

“Julian Assange vuan nga depresioni kronik. Është vlerësuar se ka rrezik për vetëvrasje”, theksoi në tekst relatorja speciale. “Nëse ekstradohet, ai mund të mbahet në izolim për një periudhë të gjatë kohore në pritje të gjykimit të tij (…) Nëse dënohet, ai mund të dënohet deri në 175 vjet burg,” kujtoi ajo.

Sipas Alice Jill Edwards, “rreziku për t’u mbajtur në izolim për një periudhë të zgjatur pavarësisht nga shëndeti i tij i pasigurt mendor dhe vendosja e një dënimi potencialisht disproporcional ngre pyetje nëse ekstradimi i Assange në SHBA do të ishte në përputhje me të drejtat ndërkombëtare të njeriut në Mbretërinë e Bashkuar’.

“Garancitë diplomatike të dhëna nga qeveria amerikane se ai do të trajtohet në mënyrë njerëzore nuk janë një garanci e mjaftueshme,” vëren ekspertja, e cili është emëruar nga Komisioni i Lartë, por nuk po flet në emër të tij.

Gjykata e apelit me dy gjyqtarë do të shqyrtojë brenda muajit vendimin e gjykatës me një gjyqtar të vetëm më 6 qershor, duke i mohuar atij mundësinë për të apeluar dhe do të vendosë nëse Julian Assange ka “mundësi” të tjera për të mbrojtur çështjen e tij në drejtësinë britanike apo nëse ai ka “shteruar” mjetet e tij ligjore. Assange tani nuk ka “nuk ka apelim të mëtejshëm” në sistemin gjyqësor të Mbretërisë së Bashkuar dhe kështu do të fillojë “procedura e ekstradimit”, shpjeguan në dhjetor mbështetësit e shtetasit australian.

52-vjeçari po ndiqet penalisht në SHBA për zbulimin që nga viti 2010 i më shumë se 700,000 dokumenteve konfidenciale dhe të klasifikuara në lidhje me aktivitetet ushtarake dhe diplomatike të SHBA-së, veçanërisht në Irak dhe Afganistan.

Nëse shpallet fajtor, ai përballet me dekada burg.

Pasi u arrestua nga policia britanike në prill 2019 pas shtatë vitesh i mbyllur në ambasadën ekuadoriane në Londër për të shmangur ekstradimin në Suedi për akuzat për sulm seksual që janë hequr që atëherë, ai është mbajtur për katër vitet e fundit në burgun e sigurisë maksimale në Belmars, në Londrën juglindore. Mbështetësit e australianit e konsiderojnë atë një martir të lirisë së shtypit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: