Më shumë se 400 milionë dollarë nevojiten që Afganistani perëndimor të rimëkëmbet dhe të rindërtohet pas një tërmeti shkatërrues tetorin e kaluar që vrau rreth 2,000 njerëz, thanë Kombet e Bashkuara.

Tërmeti me magnitudë 6.3 në 7 tetor, një nga më shkatërruesit në historinë e fundit të vendit, rrafshoi fshatra të tëra në provincën Herat dhe la mijëra të plagosur dhe të pastrehë. Muaj më pas, të mbijetuarit ende po luftojnë për të rindërtuar jetën e tyre.

Në një raport të ri të OKB-së, të publikuar së bashku me Bankën Botërore, Bashkimin Evropian dhe Bankën Aziatike për Zhvillim, vlerësohet se ka “një nevojë urgjente për 402.9 milionë dollarë për të mbështetur përpjekjet kritike të rimëkëmbjes dhe rindërtimit në provincë”.

Raporti tha se strategjitë e rimëkëmbjes duhet të kenë përparësi rivendosjen e aksesit në shërbimet bazë dhe ndërtimin e banesave të sigurta nga tërmeti, veçanërisht për familjet më të prekura. Ai tha se vlerësimi i tij për nevojat urgjente u mbështet në të dhënat në terren, informacionin e disponueshëm publikisht dhe analitikën në distancë.

Raporti përfaqëson vlerësimin e parë të përbashkët që nga gushti 2021 dhe tregon një vendosmëri ndërkombëtare për të adresuar nevojat e komuniteteve të prekura nga fatkeqësitë dhe për të mbështetur rimëkëmbjen e tyre.

Ai anketoi rreth nëntë rrethe me afërsisht 2.2 milionë njerëz dhe ofron një përmbledhje të detajuar të numrave të prekur, duke përfshirë kategori të tilla si gratë shtatzëna, foshnjat dhe personat me aftësi të kufizuara.

Sipas raportit, rrethet e Heratit, Inxhilit dhe Zindajanit ishin më të goditurit, me komunitetet rurale dhe të cenueshme që vuajnë më shumë.

“Ne jemi të përkushtuar që jo vetëm të adresojmë nevojat imediate, por të sigurojmë një rikuperim të qëndrueshëm dhe elastik për ata që janë prekur nga tërmetet,” tha Indrika Ratwatte, zëvendës përfaqësuese e shefit të OKB-së dhe koordinatore humanitare.

“Kjo tragjedi paraqet një mundësi për të rindërtuar komunitete më të forta, më gjithëpërfshirëse dhe më elastike,” shtoi Ratwatte.

Tërmetet janë të zakonshme në Afganistan, ku ka një numër linjash thyerjesh dhe lëvizje të shpeshta midis tre pllakave tektonike aty pranë.

Afganët janë ende të tronditur nga tërmetet e fundit, duke përfshirë tërmetin me magnitudë 6.5 marsin e kaluar që goditi pjesën më të madhe të Pakistanit perëndimor dhe Afganistanin lindor, dhe një tërmet që goditi Afganistanin lindor në qershor 2022, duke rrafshuar shtëpitë me gurë dhe tulla dhe duke vrarë të paktën 1,000 njerëz.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb