Përballë një kërcënimi në rritje nga uria në Sudan, agjencitë e OKB-së paralajmëruan se të gjitha indikacionet tregojnë për një përkeqësim të ndjeshëm të situatës ushqimore për gratë dhe fëmijët në vend.

Fondi i OKB-së për Fëmijët (UNICEF), Programi Botëror i Ushqimit dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë lëshuan paralajmërimin pas një analize të re të kushteve tani dhe që pritet në sezonin e shirave që fillon pas rreth një muaji, tha Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare. OCHA).

“Armiqësitë e vazhdueshme po përkeqësojnë nxitësit e kequshqyerjes së fëmijëve,” tha OCHA. “Në Darfurin Qendror, shkalla e kequshqyerjes akute vlerësohet të jetë 15.6 për qind tek fëmijët nën 5 vjeç. Në kampin e zhvendosjes Zamzam në Darfurin e Veriut, shifra është pothuajse 30 për qind.”

Zyra tha se ekzaminimi muajin e kaluar nga Mjekët pa Kufij në kampin Zamzam zbuloi se më shumë se një e treta e grave shtatzëna dhe ato me fëmijë janë të kequshqyera, duke sugjeruar se ato po sakrifikojnë nevojat e tyre për të ushqyer fëmijët e tyre.

Zyra tha se në muajt e ardhshëm, situata për fëmijët dhe nënat e Sudanit vetëm do të përkeqësohet. Sezoni i shirave do të ndërpresë aksesin për komunitetet në nevojë dhe do të rrisë shkallën e sëmundjeve. Sudani po përballet me një rrezik gjithnjë në rritje të urisë të shkaktuar nga konflikti që do të ketë pasoja katastrofike, duke përfshirë humbjen e jetës, veçanërisht në mesin e fëmijëve të vegjël.

Stephane Dujarric, zëdhënësi kryesor i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, tha se organizmi botëror vazhdon të jetë i alarmuar nga konflikti në Darfurin e Veriut. Familjet, duke përfshirë fëmijë dhe të moshuar, po pengohen të largohen nga kryeqyteti rajonal i El Fasher për të kërkuar siguri.

“Ne po marrim raporte thellësisht shqetësuese se objektet mjekësore, kampet e zhvendosjes dhe infrastruktura kritike civile janë dëmtuar rëndë,” tha Dujarric.

Zëdhënësi tha se rezidentja dhe koordinatorja humanitare për Sudanin, Clementine Nkweta-Salami, u kërkoi të gjitha palëve të shmangin armët shpërthyese në zonat e populluara dhe të marrin të gjitha masat e mundshme për të mbrojtur civilët dhe infrastrukturën civile.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb