OKB-ja tha se të paktën 500 kamionë me ndihma duhet të futen në Gaza për të shmangur urinë.

“Në thelb, vlerësimi ynë është se na duhen rreth 500 kamionë, që është ajo që po ndodhte para 7 tetorit, duke shkuar në zonë dhe nëse mund ta arrijmë atë deri në atë nivel, ne ende mund të shmangim një zi buke,” Farhan Haq, zëvendës i OKB-së, në një konferencë për shtyp.

Haq tha se Guterres beson se nevojiten “veprim të jashtëzakonshëm” për të adresuar krizën humanitare në Gaza, kryesisht përmes rritjes së aksesit dhe përfshirjes nga komuniteti ndërkombëtar.

Ai konfirmoi se 18 kamionë kanë hyrë në Gaza të dielën përmes rrugës së re, por theksoi se OKB-së i duhet “shumë më shumë tranzit”.

I pyetur në lidhje me ndalimin e shefit të agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA), Philippe Lazzarini nga Izraeli, të hyjë në Rripin e Gazës, Haq theksoi rolin jetik të zyrtarëve të OKB-së, duke përfshirë Lazzarini dhe kolegët e UNRWA.

Ai tha se Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres mbron aksesin e tyre të pakufizuar për të kryer punë humanitare.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë vdekjeprurëse ushtarake në Gaza që nga një inkursion ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas tetorin e kaluar, i cili vrau afro 1200 njerëz.

Më shumë se 31,700 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që atëherë në enklavë dhe rreth 73,800 të tjerë janë plagosur, përveç shkatërrimit masiv, zhvendosjes dhe mungesës së nevojave.

Lufta izraelite ka shtyrë 85% të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme mes një bllokade gjymtuese të shumicës së ushqimeve, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60% e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalonte aktet gjenocidale dhe të merrte masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb