Ndryshimet klimatike ishin më të dukshme se kurrë vitin e kaluar, tha sot kreu i Organizatës Botërore Meteorologjike (WMO) në një raport që thoshte se bota u përball me një “alarm të kuq”.

”Ndryshimet klimatike janë shumë më tepër se temperaturat. Ajo që dëshmuam në vitin 2023, veçanërisht me ngrohtësinë e paparë të oqeanit, tërheqjen e akullnajave dhe humbjen e akullit të detit Antarktik, është shkak për shqetësim të veçantë”, tha Celeste Saulo.

WMO konfirmoi vlerësimet e saj paraprake për vitin.

Temperatura mesatare globale në vitin 2023 ishte rreth 1,45 gradë Celsius mbi nivelin para industrializimit (1850-1900).

Para kësaj, viti 2016 ishte viti më i ngrohtë, me një rritje prej rreth 1,3 gradë C.

Vëzhguesi i ndryshimeve klimatike të Bashkimit Evropian, Copernicus, kishte treguar ngrohjen prej 1,48 gradë C në 2023.

WMO – një agjenci e OKB-së – analizon grupe të dhënash nga Copernicus dhe disa institute të tjera të njohura së bashku.

Si rezultat, raporti i tij mbi ndryshimet klimatike është veçanërisht i gjerë dhe konsiderohet si një pikë referimi globale.

Sipas WMO, 90% e rajoneve të oqeanit përjetuan një valë të nxehti gjatë vitit të kaluar.

Përveç kësaj, akullnajat humbën më shumë akull se në çdo vit tjetër që nga fillimi i regjistrimeve në vitin 1950, veçanërisht në Amerikën e Veriut dhe Evropë.

Për sa i përket akullit të detit Antarktik, kishte një milion kilometra katrorë më pak se rekordi i mëparshëm, që korrespondon me një zonë afërsisht sa madhësia e Gjermanisë dhe Francës së bashku.

Vitin e kaluar, niveli mesatar global i detit ishte më i lartë se në çdo kohë që nga fillimi i matjeve satelitore në 1993, dhe në 10 vitet e fundit, nivelet e detit janë rritur dy herë më shpejt se në 10 vitet e para që nga fillimi i këtyre matjeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb