Organizatorët e Olimpiadës zbuluan strategjinë e tyre për të përdorur inteligjencën artificiale në sport, duke iu bashkuar nxitimit global për të përfituar nga teknologjia që përparon me shpejtësi.

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar përshkroi axhendën e tij për të përfituar nga AI. Zyrtarët thanë se mund të përdoret për të ndihmuar në identifikimin e atletëve premtues, për të personalizuar metodat e stërvitjes dhe për t’i bërë lojërat më të drejta duke përmirësuar gjykimin.

“Sot ne po bëjmë një hap tjetër për të siguruar veçantinë e Lojërave Olimpike dhe rëndësinë e sportit. Për ta bërë këtë, ne duhet të jemi udhëheqës të ndryshimit, “tha Presidenti i IOC Thomas Bach në një konferencë shtypi në velodromin në Parkun Olimpik në Londër, i cili priti lojërat verore në 2012.

“Ne jemi të vendosur të shfrytëzojmë potencialin e madh të AI në një mënyrë të përgjegjshme,” tha Bach.

IOC zbuloi master planin e saj të inteligjencës artificiale teksa po përgatitet për të mbajtur Lojërat Olimpike të Parisit , të cilat do të fillojnë në pak më pak se 100 ditë.

Planet e AI të IOC përfshijnë gjithashtu përdorimin e teknologjisë për të mbrojtur atletët nga ngacmimet në internet dhe për të ndihmuar transmetuesit të përmirësojnë përvojën e shikimit për njerëzit që shikojnë nga shtëpia. IOC fiton miliarda dollarë përmes shitjes së të drejtave të transmetimit për lojërat.

Disa projekte të inteligjencës artificiale do të shtrihen në lojërat e Parisit dhe IOC ka ngritur një grup pune mbi teknologjinë për të nxitur më tej miratimin e saj në sport, tha Bach, pa qenë më specifik.

Organizatorët lokalë të lojërave në Paris kanë ndezur polemika me planet e tyre për të përdorur inteligjencën artificiale për sigurinë , me një sistem mbikëqyrjeje video që përfshin kamera me AI për të shënuar rreziqet e mundshme të sigurisë, si paketat e braktisura ose rritjet e turmës. Grupet e vëzhguesve dixhitalë kanë frikë se një propozim për të legalizuar sistemet e mbikëqyrjes inteligjente, qoftë edhe vetëm përkohësisht, do të cenojë privatësinë, megjithëse qeveria franceze këmbëngul se sistemet nuk do të përdorin teknologjinë e njohjes së fytyrës.

I pyetur për shqetësimet, Bach u tha gazetarëve se u takon autoriteteve në vendin pritës, jo IOC, të vendosin për “mjetet më të mira për të aplikuar për të siguruar lojërat”.

“Ajo që kemi parë nga qeveria franceze dhe nga autoritetet është se përpjekjet për të garantuar sigurinë në Paris janë me të vërtetë, në një fushë shumë të gjerë, shumë profesionale. Kështu që ne kemi të gjithë besim tek autoritetet franceze,” tha ai.

Skiatorja Lindsey Vonn tha se i kishte zili mjetet e fuqizuara nga AI që nuk ishin të disponueshme kur ajo ishte duke filluar.

Vonn tha që në atë ditë ajo mori shënime me dorë në ditarin e saj të performancës se si skitë, çizmet dhe temperatura e ndryshme ndikuan në performancën e saj. Në ditët e sotme, tabletët përdoren për të shtypur në çast shumë më tepër të dhëna. Inteligjenca artificiale mund t’i mbingarkojë ato mjete analitike, tha ajo.

“Nuk po zëvendëson atletët, nuk po zëvendëson stërvitjen. Por unë mendoj se është vetëm një mjet tjetër që mund të përdoret në një mënyrë pozitive për të performuar më mirë”, tha Vonn.

IOC ka bashkëpunuar me Intel për të zbuluar atletët e mundshëm në vende të anashkaluara. Kompania e teknologjisë i çoi pajisjet e saj në Senegal, ku ata vizituan pesë fshatra dhe analizuan aftësitë atletike të një mijë fëmijëve, duke matur se sa lart mund të kërcenin dhe sa shpejt mund të reagonin.

Duke përdorur AI për të analizuar rezultatet, “ne gjetëm 40 që janë vërtet premtuese,” tha Christoph Schell, shefi komercial i Intel.

Rezultatet e fëmijëve të përzgjedhur më pas u përdorën përmes një algoritmi që rekomandonte se në cilat sporte do të ishin të mirë, tha ai.

Zyrtarët olimpikë janë gjithashtu të vetëdijshëm për rreziqet e AI. Bach paralajmëroi kundër lejimit të makinerive që të jenë arbitri i fundit i karrierës së një atleti të ri. Dikush që është një “atlet i madh në mundje duhet të ketë ende mundësinë për të luajtur tenis dhe nuk mund të zgjidhet” nga algoritmet, tha ai.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb