Roger Deakins fitoi nominimin e tij të 16-të për çmimin Oscar për Kinematografinë më të Mirë për Empire of Light.

“Jam i lumtur që jam atje duke përfaqësuar filmin dhe të gjithë njerëzit që kanë bërë kaq shumë përpjekje për të”, tha regjisori anglez për Variety.

Kinemasti legjendar dhe fituesi i dyfishtë i çmimit Oscar fitoi nominimin e vetëm të filmit për Oscar, duke shënuar bashkëpunimin e tij të pestë me regjisorin Sam Mendes.

“Është për të gjithë,” tha Roger Deakins për njohjen e Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Filmit. “Imazhi i filmit krijohet nga dizajneri i produksionit, kostumografja dhe aktorët. Është shumë e vështirë të zgjidhësh të gjithë elementët e mahnitshëm”, shpjegoi ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb