Të paktën 15 policë që ruanin vaksinuesit e poliomielitit u vranë nga militantët dhe 36 të tjerë u plagosën në sulme të ngjashme gjatë aksioneve kundër poliomielitit në provincën e trazuar Khyber Pakhtunkhwa të Pakistanit këtë vit deri në maj, sipas të dhënave zyrtare.

Militantët shpesh synojnë vaksinuesit e poliomielitit në Pakistan duke i cilësuar ata jo-islamikë dhe kundër Sheriatit.

Sipas një raporti të Departamentit Kundër Terrorizmit (CTD) të policisë së Khyber Pakhtunkhwa, 15 policë u vranë në po aq sulme ndaj vaksinuesve të poliomielitit gjatë lëvizjeve kundër poliomielitit në të gjithë provincën në veriperëndim të Pakistanit gjatë pesë muajve të fundit të vitit aktual 2024.

Rreth 36 zyrtarë policorë që ruanin ekipet e poliomielitit janë plagosur në sulme të ngjashme, tha ai.

Distrikti fisnor Bajaur kryesoi listën me 7 viktima, i ndjekur nga Bannu me 2 dhe nga një në rrethet Tank, Vaziristani Jugor, Khyber, Lakki Marwat, Mardan dhe Vaziristani i Veriut.

Veshjet militante drejtojnë fushata në zonat e tyre kundër nxitjeve të vaksinimit kundër poliomielitit, duke kërcënuar popullatën lokale që t’i mbajnë fëmijët e tyre nën moshën 5 vjeç larg vaksinimit të poliomielitit. Edhe njerëzit e arsimuar në disa rrethe refuzojnë t’u japin fëmijëve të tyre pika orale kundër poliomielitit.

Pakistani dhe Afganistani janë të vetmet vende në botë ku poliomieliti mbetet endemik, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

 

 (A.A/BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb