Të paktën 28 ​​persona humbën jetën dhe 22 u plagosën pasi një autobus u rrëzua në një luginë në provincën jugperëndimore të Balochistanit.

Ndihmës Komisioneri i Basima (AC) Ismail Mengal tha se aksidenti ndodhi kur një gomë e automjetit u plas, gjë që çoi në përplasjen e tij në një kodër dhe më pas duke u zhytur në një luginë.

Tre gra dhe tre fëmijë ishin gjithashtu në mesin e të vdekurve, tha AC Mengal.

Ai vuri në dukje se autobusi, i cili kishte 45 deri në 50 pasagjerë në bord dhe po udhëtonte nga Turbat në Quetta gjatë natës, pësoi aksidentin rreth orës 5 të mëngjesit.

Gjashtë pasagjerë vdiqën në vend ndërsa disa nga të plagosurit ishin në gjendje kritike.

Trupat dhe të plagosurit janë dërguar në Spitalin Civil të Basimës, ku edhe 22 persona të tjerë kanë humbur jetën.

Nëntë nga të plagosurit ishin në gjendje kritike dhe u transferuan në Spitalin Ushtarak të Kombinuar (CMH) Khuzdar.

Ushtrisë së Pakistanit iu kërkua të transportonte katër pasagjerë të tjerë në gjendje kritike në Quetta me helikopter për t’u pranuar në qendrën e traumës.

17 të tjerët janë duke u administruar trajtim mjekësor në spitalet lokale të Washuk.

Për shkak të mungesës së rrjetit celular në vendin e incidentit dhe mungesës së popullatës aty pranë, pati një vonesë në marrjen e informacionit nga zyrtarët e Levies.

Megjithatë, AC Mengal tha se ekipet e shpëtimit arritën në vendndodhje sapo morën lajmin.

Shumica e të vdekurve nuk janë identifikuar ende, por administrata/zyrtarët e Gwadar po afrohen për këtë qëllim.

Kryeministri i Balochistanit Mir Sarfraz Bugti shprehu keqardhje dhe pikëllim të thellë për humbjen e jetëve njerëzore. Ai gjithashtu ka shprehur ngushëllimet e tij për familjet e të vdekurve në aksident.

Kryeministri i udhëzoi zyrtarët që të lënduarve t’u ofrohen lehtësira duke marrë trajtim të specialiuar mjekësor dhe u lut për shërim të shpejtë të tyre.

Presidenti i Partisë Kombëtare Dr Abdul Malik Baloch shprehu keqardhjen për incidentin, duke e përshkruar atë si tragjik dhe të dhimbshëm.

Ashtu si CM Bugti, ai bëri thirrje që të dëmtuarve t’u jepet trajtimi i duhur mjekësor, duke shtuar se çdo lloj neglizhence do të çojë në dëme të mëtejshme.

“Autobusët me shpejtësi dhe rrugët e vetme kanë marrë mijëra jetë të çmuara,” tha Baloch.

Ai vuri në dukje se ekziston një nevojë urgjente për të ndërtuar rrugë të dyanshme në Balochistan dhe se qeveria duhet të bëjë ndryshimet e duhura në buxhet.

Baloch tha se Partia Kombëtare qëndron me familjet e viktimave në orën e tyre të pikëllimit dhe u lut për një shërim të shpejtë të të plagosurve.

 

29110004b774f19

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb