Temperaturat ekstreme në të gjithë Azinë gjatë muajit të kaluar u përkeqësuan me shumë gjasa si rezultat i  ndryshimeve klimatike të drejtuara nga njerëzit , kanë thënë një ekip shkencëtarësh ndërkombëtarë.

Në Mohenjo Daro, një qytet në Sindh, i njohur për vendet arkeologjike që datojnë nga qytetërimi i Luginës së Indus, temperaturat u rritën deri në 52.2 Celsius gjatë 24 orëve të fundit, një zyrtar i lartë i Departamentit Meteorologjik të Pakistanit.

Temperatura më e lartë e regjistruar në Pakistan ishte në vitin 2017 kur temperaturat u rritën në 54 C në qytetin Turbat, që ndodhet në provincën jugperëndimore të Balochistanit.

Kjo ishte e dyta më e nxehta në Azi dhe e katërta më e larta në botë, tha Sardar Sarfaraz, shefi meteorolog në Departamentin Meteorologjik të Pakistanit, shkruajnë mediat botërore.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: