Pakistani u ka kërkuar të gjithë emigrantëve pa dokumente, duke përfshirë rreth 1.7 milionë afganë, që të largohen vullnetarisht nga vendi deri më 1 nëntor ose të përballen me deportime. Pakistani është i vendosur të largojë të gjithë emigrantët e paligjshëm nga vendi, tha Ministri i Brendshëm Sarfraz Bugti mes pretendimeve se 14 nga 24 sulmet vetëvrasëse në vend këtë vit janë kryer nga shtetas afganë. Sipas ministrit nuk do të ketë shtyrje të afatit. Ai deklaroi gjithashtu se do të ndërmerren masa ndaj kujtdo që është i përfshirë në ndihmën ose fshehjen e emigrantëve.

“Të gjithë imigrantët e paligjshëm janë identifikuar. Shteti ka të dhëna të plota”, tha Bugti. “Dua të apeloj edhe një herë që të gjithë emigrantët e paligjshëm të largohen vullnetarisht brenda afatit”, shtoi ai.

Pakistani është shtëpia e mbi 4 milionë emigrantëve dhe refugjatëve afganë. Prej tyre rreth 1.7 milionë janë pa dokumente. Afganët përbëjnë pjesën më të madhe të emigrantëve, shumë prej tyre erdhën pasi talebanët rimorën Afganistanin në vitin 2021, por një numër i madh kanë qenë të pranishëm që nga pushtimi sovjetik i vitit 1979.

Tani, ndërsa Pakistani me para të kufizuara po kalon inflacionin rekord dhe një program të ashpër shpëtimi të Fondit Monetar Ndërkombëtar, zyrtarët në vend kanë akuzuar emigrantët pa dokumente për shterimin e burimeve për dekada. Islamabadi ka pohuar gjithashtu se bombardimet e shumta në vend këtë vit janë kryer nga shtetas afganë.

“Nuk ka dy mendime se ne jemi të sulmuar nga brenda Afganistanit dhe shtetasit afganë janë të përfshirë në sulmet ndaj nesh,” tha Bugti në një konferencë për shtyp. “Ne kemi prova”, shtoi ai. “Nëse ata nuk shkojnë, … atëherë të gjitha agjencitë e zbatimit të ligjit në provinca ose qeveria federale do të përdoren për t’i dëbuar ata,” tha zoti Bugti.

Sipas zyrtarëve, emigrantët e paligjshëm që janë të gatshëm të largohen vullnetarisht nga vendi do të ndihmohen nga kombi. Por autoritetet paralajmëruan gjithashtu se kushdo që gjendet në vend ilegalisht pas të mërkurës do të arrestohet.

Pakistani deklaroi gjithashtu se 1.4 milionë afganë që janë refugjatë të regjistruar nuk duhet të shqetësohen. Ai mohoi të ketë shënjestruar shtetasit afganë dhe tha se fokusi është vetëm te njerëzit që ndodhen në vend ilegalisht, pavarësisht nga kombësia e tyre.

Në Baluçistanin jugperëndimor janë ngritur tre qendra dëbimi. Tre qendra të tjera janë vendosur gjithashtu në provincën veriperëndimore Khyber Pakhtunkhwa. Më shumë se 60,000 afganë janë kthyer në shtëpi që nga shpallja e goditjes, tha Azam Khan, kryeministri i përkohshëm për provincën veriperëndimore Khyber Pakhtunkhwa.

Një numër diplomatësh dhe përfaqësuesish kanë dënuar shtypjen e Pakistanit ndaj emigrantëve. Afganistani e ka quajtur lëvizjen e Pakistanit “ngacmim”. Ambasada afgane në Islamabad në një deklaratë në X, tha se më shumë se 1,000 afganë janë arrestuar në dy javët e fundit, gjysma e tyre pavarësisht se kanë të drejtë ligjore për të qenë në Pakistan. “Megjithë premtimet e përsëritura të autoriteteve pakistaneze, arrestimi dhe ngacmimi i refugjatëve afganë nga policia në Pakistan vazhdon”, thuhet në deklaratë.

Një grup ish-diplomatësh amerikanë dhe përfaqësues të organizatave të zhvendosjes i kërkuan gjithashtu Pakistanit që të mos deportonte afganët që prisnin vizat e SHBA-së në kuadrin e një programi që rivendoste refugjatët vulnerabël që ikin nga sundimi taleban.

Një apel të ngjashëm kanë bërë edhe Kombet e Bashkuara, duke thënë se goditja mund të çojë në shkelje të të drejtave të njeriut, duke përfshirë ndarjen e familjeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb