Pakistani kritikoi Shtetet e Bashkuara dhe Indinë pasi presidenti Joe Biden u takua me kryeministrin Narendra Modi në Shtëpinë e Bardhë dhe të dy liderët i kërkuan Pakistanit të sigurojë që territori i tij të mos përdoret si bazë për sulme terroriste .

Ministria e Jashtme e Pakistanit tha se një deklaratë e përbashkët mes SHBA-së dhe Indisë ishte “e pajustifikuar, e njëanshme dhe mashtruese”. Referenca në Islamabad në të ishte “në kundërshtim me normat diplomatike”, tha ai.

Ministria shtoi se ishte e befasuar nga deklarata e përbashkët dhe tha se kishte “bashkëpunim të ngushtë kundër terrorizmit” me Shtetet e Bashkuara.

Marrëdhëniet midis Indisë dhe Pakistanit kanë qenë të tensionuara prej vitesh. Që nga pavarësia nga Britania në vitin 1947, India dhe Pakistani kanë luftuar tre luftëra, dy prej tyre për rajonin Himalayan të Kashmirit me shumicë myslimane , të cilin të dy e pretendojnë plotësisht, por e sundojnë pjesërisht.

Biden dhe Modi dënuan me forcë terrorizmin ndërkufitar, përdorimin e përfaqësuesve terroristë dhe i bënë thirrje Pakistanit të ndërmarrë veprime të menjëhershme për të siguruar që asnjë territor nën kontrollin e tij të mos përdoret për të nisur sulme terroriste.

Ministria e Jashtme e Pakistanit tha se India po përdorte akuzat për ekstremizëm kundër Islamabadit për të shmangur situatën në Kashmir dhe trajtimin e pakicave në Indi.

Nju Delhi ka akuzuar për vite me radhë Pakistanin për kryerjen e sulmeve terroriste në Indi, duke përfshirë atë të vitit 2008 në Mumbai që vrau mbi 165 njerëz.

India tha gjithashtu se Pakistani ka ndihmuar terroristët që kanë luftuar forcat indiane të sigurisë në pjesën e tij të Kashmirit që nga fundi i viteve 1980. Pakistani mohon akuzat dhe tha se ofron vetëm mbështetje diplomatike dhe morale për Kashmirët që kërkojnë vetëvendosje.

Statusi special i dhënë shtetit indian të Jammu dhe Kashmir u revokua në vitin 2019 kur Nju Delhi e ndau atë në dy territore të kontrolluara nga federale. Pakistani i quan lëvizjet të paligjshme dhe kërkon që ato të rikthehen.

Biden hapi tapetin e kuq për Modi të enjten, me të dy liderët duke reklamuar marrëveshjet e arritura nga vendet e tyre për mbrojtjen dhe tregtinë që synojnë të kundërshtojnë ndikimin global të Kinës.

Pakistani tha gjithashtu se ishte “thellësisht i shqetësuar” për transferimin e planifikuar të teknologjive të avancuara ushtarake në Indi, duke thënë se hapa të tillë nuk do të ishin të dobishëm për arritjen e paqes në Azinë Jugore.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb