Qeveria e Pakistanit ka liruar 350 aktivistë të grupit fetar të ekstremit të djathtë Tehreek-e-Labbaik Pakistan (TLP), tha Ministri i Brendshëm i vendit, ndërsa protestat që kërkojnë lirimin e shefit të grupit hyjnë në ditën e katërt.

Qindra protestues të TLP mbeten  në autostradën kryesore të hënën pranë qytetit Muridke, rreth 20 km (12 milje) në veri të qytetit të dytë më të madh të Pakistanit, Lahore, ndërsa negociatat midis udhëheqjes së partisë dhe një komiteti qeveritar vazhdojnë.

“Ne kemi liruar 350 punëtorë të TLP deri më tani dhe jemi ende në pritje për të hapur rrugën e Muridke nga të dyja palët sipas vendimit me TLP,” tha të dielën Ministri i Brendshëm pakistanez Sheikh Rasheed Ahmed, i cili kryeson ekipin negociator të qeverisë.

Një “raund përfundimtar” negociatash do të zhvillohen në kryeqytetin Islamabad, tha për Al Jazeera Sekretari Qendror i Informacionit të TLP Pir Ejaz Ashrafi.

Grupi i ekstremit të djathtë, i cili bën fushatë për çështjen e blasfemisë dhe ka mbajtur disa demonstrata në mbarë vendin që kanë paralizuar Pakistanin vitet e fundit, filloi një protestë duke kërkuar lirimin e shefit të saj, Saad Rizvi, në Lahore të premten.

Të paktën dy policë u vranë gjatë përleshjeve midis protestuesve dhe policisë së trazirave në Lahore, thanë autoritetet, me raporte të pakonfirmuara për disa protestues të vrarë gjithashtu.

Zyrtari i TLP-së Ashrafi tha se të paktën shtatë protestues ishin vrarë në përleshjet, të cilat panë policinë që gjuajti me gaz lotsjellës ndaj protestuesve dhe autoritetet vendosën bllokime rrugësh dhe gërmuan llogore në përpjekje për të kontrolluar lëvizjet e demonstruesve.

Shefi i TLP-së Rizvi është mbajtur në paraburgim që nga prilli, kur ai drejtoi protestat që kërkonin dëbimin e ambasadorit francez në Pakistan mbi komentet e presidentit francez Emmanuel Macron tetorin e kaluar që u interpretuan nga shumë si islamofobikë.

Në fillim të këtij muaji, Gjykata e Lartë e Lahores urdhëroi që Rizvi të lirohej pasi nuk kishte prova të mjaftueshme për ta mbajtur atë nën urdhrat e paraburgimit administrativ dhe antiterror që ishin përdorur për arrestimin e tij.

Shefi i TLP megjithatë mbetet në paraburgim nga qeveria.

TLP e ekstremit të djathtë u shpall një “organizatë e ndaluar” sipas legjislacionit kundër terrorizmit nga qeveria pakistaneze në prill, disa ditë pasi policia arrestoi për herë të parë Rizvi.

Të dielën, ministri i Brendshëm Ahmed tha se qeveria ishte e gatshme të heqë akuzat kundër aktivistëve dhe drejtuesve të TLP-së dhe të rishqyrtojë rastet e dhjetëra aktivistëve të TLP-së, emrat e të cilëve janë vendosur në një listë të qytetarëve që monitorohen sipas ligjeve kundër terrorizmit.

Ahmed tha se do të kërkojë formimin e një komisioni nga kryeparlamentari në mënyrë që puna të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur për këtë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb