Një zëdhënës i qeverisë ukrainase ka deklaruar ditën e sotme se nuk ka pasur asnjë zhvillim prej muajsh në diskutimin e garancive të mundshme të sigurisë së NATO-s për Ukrainën,

“Në takimin e fundit të kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe presidentit francez Emmanuel Macron me liderin Zelenskyy, kjo çështje nuk u përmend fare”, tha ai.

Deklarata vjen pas një raporti të fundit nga The Wall Street Journal që zbulonte se disa nga anëtarët më të mëdhenj evropianë të NATO-s po bëjnë një pakt mbrojtës me Ukrainën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: