Seks simboli i viteve ’90, Pamela Anderson, sot mbush 55 vjeç dhe jeton një jetë shumë të ndryshme në krahasim me të kaluarën e saj të trazuar. Amerikania me origjinë kanadeze, ylli i Bayëatch, kaloi nga sesionet fotografike për Playboy, në TV dhe film me sukses, ndërkohë që jeta e saj është të përzier me pesë martesa dhe dy fëmijë.

Historia e saj me burrin e parë Tommy Lee është bërë një serial televiziv (Pam & Tommy) në të cilin një Lily James e panjohur luan rolin e Pamela Denise Anderson.

E lindur në Ladysmith, British Columbia, Kanada, Pamela Anderson luajti në ekipin e volejbollit të shkollës së mesme Comox’s École Highland në fillim të viteve 1980. Në vitin 1988 ajo u transferua në Vankuver dhe filloi të punonte si instruktore fitnesi.

Një vit më pas, ndërsa ndiqte një lojë futbolli në stadiumin BC Place, ajo u inkuadrua në ekranin gjigant ndërsa kishte veshur një bluzë nga një markë e njohur birre. I goditur nga bukuria e saj, publiku bëri një zhurmë dhe kompania që prodhoi atë birrë e punësoi.

Karriera e saj filloi kështu. Më vonë ajo u zhvendos në Los Angeles dhe filloi të pozonte për Playboy, më pas nga viti 1992 deri në 1997 ishte një nga yjet e Bayëatch dhe u bë shumë e famshme në të gjithë botën.

Pamela Anderson u bë vegjetariane shumë kohë përpara se kjo dietë të ishte në modë në Hollywood. Ishte një episod shumë i veçantë në adoleshencën e saj që e shtyu atë të merrte këtë vendim: ajo pa të atin duke pastruar një kafshë që kishte gjuajtur.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Më vonë ajo u bë vegane dhe me kalimin e viteve ka marrë pjesë në fushata të shumta ndërgjegjësuese për të drejtat e kafshëve, duke mbajtur gjithmonë anën kundër gëzofit dhe bujqësisë intensive. Në vitin 2016, PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) e quajti atë “Personi i Vitit”.

Gjatë gjithë jetës së saj, Pamela Anderson ka pasur probleme shëndetësore. Veçanërisht në vitin 2002 ajo deklaroi se ishte prekur nga hepatiti C për shkak të ndarjes së gjilpërave për një tatuazh me Tommy Lee, i cili ishte burri i saj nga viti 1995 deri në 1998 dhe ka dy djem me të, Brandon Thomas dhe Dylan Jagger.

Gjatë gjithë historisë së tyre, Tommy Lee u dënua gjithashtu me gjashtë muaj burg për dhunë në familje. Në vitin 2006, Pamela pati një abort kur ishte e martuar me këngëtarin Kid Rock. Ajo gjithashtu tregoi se vuan nga eisoptrofobia ose spektrofobia, që është frika e shikimit në pasqyrë.

Në vitin 1990 ajo iu nënshtrua një operacioni për zmadhimin e gjoksit, por në vitin 1999 ajo hoqi implantet. Jeta e dashurisë së Pamela Anderson ishte shumë plot ngjarje. Të gjithë e dinë historinë e tij me Tommy Lee, bateristi i Mötley Crüe, i martuar brenda një jave.

Pas përfundimit të historisë me Lee, Pamela Anderson u martua edhe katër herë: në vitin 2006 me Kid Rock, duke u divorcuar rreth tre muaj pasi u martuar; në vitin 2007 me Rick Salomon, një producent filmash, një martesë e anuluar katër muaj pas dasmës.

Në 2014 një tjetër martesë me Salomon, e cila përfundoi në divorc pak më shumë se një vit më vonë; në janar 2020, dasma me një producent tjetër filmi, Jon Peters, të cilin Pamela e njihte prej tridhjetë vitesh, por martesa zgjati vetëm 12 ditë dhe në të vërtetë Anderson tha gjithashtu se nuk ishte një martesë e vërtetë, por vetëm një ribashkim mes miqsh.

Në dhjetor 2020 ajo u martua me truprojën e saj Dan Hayhurst, por më pas u divorcua në fillim të vitit 2022. Ndër historitë e saj të shumta të dashurisë është edhe ajo e vitit 2019 me ish-lojtarin e Milan, Adil Rami, sot te Troyes, 18 vjet më i ri.

Ndryshe nga shumë yje, Pamela Anderson urren rrjetet sociale, ka një llogari në Instagram, por nuk e përdor dhe ndjek vetëm fëmijët e saj dhe Miley Cyrus. Ajo i është përkushtuar kryesisht angazhimeve aktiviste në mbështetje të organizatave të ndryshme që merren me të drejtat e kafshëve dhe personat me SIDA.

Kalon shumë kohë duke lexuar dhe në kontakt me natyrën, duke bërë shëtitje të gjata me qentë e tij, ndërsa nuk i pëlqen të shkojë në palestër apo të ketë një trajner personal, por bën pilates herë pas here. Ajo foli gjithashtu me zemër të hapur për abuzimin seksual të pësuar si fëmijë, për të ndihmuar gratë e tjera të kapërcejnë këtë lloj traume.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb