Për 5 ditë me radhë dashamirësit e leximit do të kenë mundësinë që të shkojnë në Panairin e Librit, që po mbahet si për çdo vit në Pallatin e Kongreseve.

Kryeredaktorja e shtëpisë ‘Pegi’, Aida Baro, e ftuar në News24, teksa tregoi risitë e panariti, theksoi se interesi i fëmijëve për librin është shtuar këto vitet e fundit.

“Në fillim ka qenë e vështirë që t’u ngulisje dashurinë për librin fëmijëve. Në fillim vinin me një kulturë të rrënuar për të bukurën, për letërsinë. Këto 3-4 vitet e fundit shoh një interes në rritje për librit te fëmijët. Ndoshta dhe shkolla e ka injektuar, por baza është familja. Fëmija imiton, nuk zbaton urdhra. Në momentin që nuk ia imponon leximin, ai do të lexojë, përveç periudhës së adolescencës.”, tha për News24, Baro.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: