GAZA – Shpresat kishin qenë të mëdha gjatë javës së kaluar pas bisedimeve në Paris se mund të kishte një marrëveshje të re armëpushimi në Gaza për fillimin e muajit të shenjtë islamik të Ramazanit javën e ardhshme. Megjithatë, ndërsa Hamasi tani ka dërguar një delegacion në Kajro për negociata të mëtejshme me ndërmjetësuesit egjiptianë dhe Katarin, Izraeli nuk e ka bërë. Ky duket si një bllokim i ri serioz.

Zyrtarët izraelitë – të cituar në mediat lokale – kërkojnë përgjigje të qarta nga Hamasi për çështje kyçe, si dhe një listë të pengjeve izraelitë të mbijetuar që mund të lirohen me një marrëveshje.

Ndërkohë, një zyrtar i lartë i Hamasit, Dr Basem Naim, i tha BBC të dielën se “praktikisht, është e pamundur të dihet se kush është ende gjallë” për shkak të vazhdimit të bombardimeve izraelite. “Ata janë në zona të ndryshme me grupe të ndryshme. Ne kemi kërkuar një armëpushim për të mbledhur ato të dhëna”, shtoi ai.

Dr Naimi vazhdoi duke thënë se një “informacion i tillë i vlefshëm” për pengjet nuk mund të jepej “falas”. Ai dhe figura të tjera të larta të Hamasit, gjithashtu kanë vazhduar të kërkojnë një armëpushim të plotë dhe tërheqje të trupave izraelite nga Gaza, në vend të një armëpushimi të përkohshëm.

‘Lojtarët e mëdhenj politikë’ SHBA-së dhe rajonalë do të ushtrojnë presion mbi Izraelin dhe Hamasin duke u përpjekur të mbështesin përparimin e fundit në marrëveshjen e mundshme. Sipas raportimeve, rreth 40 pengje izraelite do të liroheshin në këmbim të lirimit të rreth 10 herë më shumë të burgosurve palestinezë nga burgjet izraelite.

Më shumë se 130 pengje ende besohet se mbahen nga Hamasi. Zyrtarët izraelitë kanë thënë se të paktën 30 prej tyre kanë vdekur. Gjatë rrjedhës së një armëpushimi të propozuar 40-ditor, do të kishte një rritje të ndihmave dëshpërimisht të nevojshme për hyrjen në Gaza.

Pa një marrëveshje, ekziston një kërcënim më i madh për një përhapje të mëtejshme të tensioneve gjatë Ramazanit, i cili këtë vit do të fillojë më 10 ose 11 mars, në varësi të kalendarit hënor.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: