Anëtarët e Parlamentit Evropian miratuan një rezolutë që i bën thirrje botës të rrisë ndihmën ushtarake për Ukrainën në mes të agresionit ushtarak rus.

Sipas shërbimit për shtyp të Parlamentit Evropian, rezoluta u miratua me 504 vota pro, 26 kundër dhe 36 abstenime.

Duke përshëndetur guximin e popullit ukrainas që mbrojnë vendin e tyre dhe vlerat evropiane, eurodeputetët u bëjnë thirrje vendeve anëtare të BE-së dhe vendeve të tjera që mbështesin Ukrainën që të rrisin masivisht ndihmën e tyre ushtarake, veçanërisht në zonat e kërkuara nga qeveria ukrainase. Eurodeputetët u bëjnë thirrje shteteve anëtare “ngurruese” që të ofrojnë pjesën e tyre të drejtë të ndihmës së nevojshme ushtarake, e cila do të ndihmojë në shkurtimin e luftës.

Në rezolutë, eurodeputetët thanë se rezultatet e referendumeve të rreme të kryera me armë për të aneksuar rajonet Donetsk, Kherson, Luhansk dhe Zaporizhzhia janë “të pavlefshme” dhe u bëjnë thirrje vendeve anëtare të miratojnë sanksione shtesë të rënda.

Ata u bënë thirrje vendeve anëtare dhe partnerëve ndërkombëtarë që të përgatisin një përgjigje të shpejtë dhe vendimtare nëse Rusia kryen një sulm bërthamor në Ukrainë.

“Çdo përpjekje e Rusisë për të paraqitur sulmet në territoret e pushtuara si një sulm ndaj vetë Rusisë, dhe në këtë mënyrë si bazë për një sulm bërthamor, është e paligjshme dhe e pabazë dhe nuk do ta pengojë Bashkimin Evropian nga ndihma e mëtejshme për vetëmbrojtje të Ukrainës”, thanë eurodeputetët. .

Eurodeputetët dënojnë gjithashtu mobilizimin ushtarak në Rusi dhe masat që detyrojnë banorët e territoreve të okupuara përkohësisht të Ukrainës të shërbejnë në forcat e armatosura ose ndihmëse të Rusisë, një akt të cilin Konventa e Katërt e Gjenevës e ndalon.

Eurodeputetët kërkuan krijimin e një gjykate ndërkombëtare ad hoc për krimin e agresionit kundër Ukrainës, “ku Putini dhe të gjithë ata zyrtarë civilë dhe ushtarakë rusë dhe përfaqësuesit e tyre përgjegjës për organizimin, nisjen dhe drejtimin e luftës në Ukrainë do të ndiqen penalisht”.

Së fundi, eurodeputetët u bënë thirrje vendeve anëtare që të trajtojnë mbrojtjen e infrastrukturës kritike evropiane si prioritet.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb