Parlamenti Evropian ka miratuar një rezolutë që njeh Federatën Ruse si një shtet sponsorizues të terrorizmit.

Votimi u zhvillua në Strasburg më 23 nëntor gjatë një seance plenare të Parlamentit Evropian.

Gjithsej 494 eurodeputetë votuan pro rezolutës, 58 votuan kundër dokumentit dhe 44 politikanë abstenuan.

Dispozitat kryesore të rezolutës që njohin Rusinë si sponsor shtetëror të terrorizmit u ranë dakord një ditë më parë në nivelin e krerëve të grupeve politike të Parlamentit Evropian.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb